The Council and democracy

     

Elections 2012 Results

Results of 3 May Local Election 2012

Results of the referendum


City wide turnout: 25.38%

Ancoats & Clayton Ward

Turnout: 23.47%

Surname Other Names Description (if any) Votes
BIRKINSHAW Peter Green Party 215
CARMODY Mike Labour Party Candidate 1862
DAVIDSON Alex Trade Unionists and Socialists Against Cuts 82
DOBSON Tim Pirate Party UK 75
FORD Mark Justin The Conservative Party Candidate 173
NSUMBU Claude-Diele Liberal Democrat 100

Ardwick Ward

Turnout: 18.06%

Surname Other Names Description (if any) Votes
ALMAN Susan Liberal Democrat 101
HOLDEN Shari Trade Unionists and Socialists Against Cuts 64
MANNING Rob The Conservative Party Candidate 111
O'CALLAGHAN Thomas Labour Party Candidate 1729
SUDLOW Patrick Thomas Green Party 146

Baguley Ward

Turnout: 21.64%

Surname Other Names Description (if any) Votes
CASSIDY Christopher James UK Independence Party 281
DONAGHEY Yvonne Liberal Democrats 102
ELLERTON Ralph The Conservative Party Candidate 259
LOUBSER Jostine Green Party 101
RAIKES Luke John Labour Party Candidate 1485
WORTHINGTON Lynn Trade Unionists and Socialists Against Cuts 115

Bradford Ward

Turnout: 21.21%

Surname Other Names Description (if any) Votes
BENNETT Sarah The Conservative Party Candidate 159
BOWEN Lorna Jane Green Party 141
CLIFFORD Peter Communist League 14
KAYE Loz Pirate Party UK 127
SWANNICK Neil Russell Labour Party Candidate 1903
TURNER Charles William Liberal Democrat 106

Brooklands Ward

Turnout: 28.6%

Surname Other Names Description (if any) Votes
EVANS Glynn Labour Party Candidate 1969
GILBERT Nathan Edward UK Independence Party 279
MAXSON Peter James Liberal Democrats 111
QUINN Eithne Green Party 140
WOODS Stephen Paul Conservative Party 532

Burnage Ward

Turnout: 31.2%

Surname Other Names Description (if any) Votes
BAYNHAM Grace Elizabeth Liberal Democrat Focus Team 513
CRAIG Bev Labour Party Candidate 2416
DARBY Sam Green Party 262
SCHOFIELD Peter Malcolm The Conservative Party Candidate 163

Charlestown Ward

Turnout: 25.36%

Surname Other Names Description (if any) Votes
ARCHER Tom The Conservative Party Candidate 292
HACKETT Mark Labour Party Candidate 1955
HYLAND Chris Green Party 252
TAYLOR Joanne Liberal Democrat 98

Cheetham Ward

Turnout: 30.64%

Surname Other Names Description (if any) Votes
AKHTAR Sham Raja The Conservative Party Candidate 213
ALI Shaukat Labour Party Candidate 2854
BUTT Shazia Independent 1121
ISHERWOOD Rodney Alan Liberal Democrat 130
SMITH Luke Green Party 261

Chorlton Ward

Turnout: 39.19%

Surname Other Names Description (if any) Votes
BEARDMORE Jonathan The Conservative Party Candidate 180
CANDELAND Brian Arthur Green Party Candidate 503
GALLAGHER Matt Liberal Democrat 797
KRANTZ Mark Bradley Trade Unionists and Socialists Against Cuts 368
NEWMAN Sheila Labour Party Candidate 2433

Chorlton Park Ward

Turnout:32.8%

Surname Other Names Description (if any) Votes
MIDGLEY Joanna Rachel Labour Party Candidate 2083
PATSALIDES Leon Green Party Candidate 354
RYAN Bernie Liberal Democrat Focus Team 1115
SCHINDLER Leo The Conservative Party Candidate 156

City Centre Ward

Turnout: 13.65%

Surname Other Names Description (if any) Votes
ARETOULAKI Maria Pirate Party UK 57
BENNETT Adrienne UK Independence Party 25
DAVIES Joan Elizabeth Labour Party Candidate 704
DOBSON Ken Independent 159
LIFFEN Michael Noel The Conservative Party Candidate 234
RAMSBOTTOM Marc Steven Liberal Democrat 465
WILKINSON Nick Green Party 190

Crumpsall Ward

Turnout: 29.2%

Surname Other Names Description (if any) Votes
ALWYN Kim Elizabeth Green Party 157
HEWITT Adam Charles Liberal Democrat 77
JACOB Samuel Augusten Conservative Party Candidate 225
LEESE Richard Labour Party Candidate 2499
WILLESCROFT Robert UK Independence Party 221

Didsbury East Ward

Turnout: 37.6%

Surname Other Names Description (if any) Votes
ADAMS Bridie Teresa Labour Party Candidate 2039
SANDIFORD David John

Liberal Democrat

1398
WEBBER Amy Green Party 318
WILLIAMS Jamie The Conservative Party Candidate 280

Didsbury West Ward

Turnout: 27.9%

Surname Other Names Description (if any) Votes
GUTFREUND-WALMSLEY Robert Democracy First 69
MIAH Dola The Conservative Party Candidate 246
OLLERHEAD Carl Labour Party Candidate 1393
PRICE-THOMAS Gareth Green Party 317
SHAW Graham Liberal Democrat Focus Team 909

Fallowfield Ward

Turnout: 19.4%

Surname Other Names Description (if any) Votes
BAILEY Charles The Conservative Party Candidate 144
DAMMERS Rosie Green Party 198
ROYLE David Labour Party Candidate 1733
STAFFORD Ronan Peter Liberal Democrat 80
VERMA Katen Trade Unionists and Socialists Against Cuts 70

Gorton North Ward

Turnout: 24.9%

Surname Other Names Description (if any) Votes
KAMAL Afia Labour Party Candidate 1478
MENDOZA Andres Communist League 38
OPESAN Abiodun Elizabeth Conservative Party Candidate 101
PEARCEY Jackie Liberal Democrat Focus Team 987
WARDLAW Karl Green Party 187

Gorton South Ward

Turnout: 30.7%

Surname Other Names Description (if any) Votes
BESTFORD Ryan Green Party 161
BUELER Marie-Angelique Respect (George Galloway) 153
CATTERALL Robert Alan UK Independence Party 202
GLOVER Charles Leslie Liberal Democrat Focus Team 1198
OPESAN Tmo The Conservative Party Candidate 79
STONE Bernard Labour Party Candidate 2091

Harpurhey Ward

Turnout: 20.24%

Surname Other Names Description (if any) Votes
CLAPHAM William The Conservative Party Candidate 250
GIBBINS Simon Green Party 227
HOULDING Mellissa Liberal Democrat 112
KARNEY Pat Labour Party Candidate 1890

Higher Blackley Ward

Turnout: x24.6%

Surname Other Names Description (if any) Votes
ADAMS Derek British National Party 221
EVANS Malcolm The Conservative Party Candidate 226
GOOD Nick The Green Party 98
LANCHBURY Shelley Labour Party Candidate 1753
NEWSHAM Allison UK Independence Party 198
TURNER Maria Theresa Liberal Democrat 100

Hulme Ward

Turnout: 16.98%

Surname Other Names Description (if any) Votes
GUISE James Andrew Micheal Independent 30
HARDWICK Dom Liberal Democrats - For A Greener Britain 94
KELLY Jack The Conservative Party Candidate 117
LONE Amina Labour Party Candidate 1301
NZERIBE Deyika Green Party 595

Levenshulme Ward

Turnout:30.6%

Surname Other Names Description (if any) Votes
ALI Nasrin Labour Party Candidate 1722
COMMONS John Liberal Democrat Focus Team 955
EL-IDRISSI Ryan The Conservative Party Candidate 73
MOTTRAM David Green Party 674

Longsight Ward

Turnout: 31.96%

Surname Other Names Description (if any) Votes
AFZAL Mohammed The Conservative Party Candidate 436
LYNAS Wendy Ann Green Party 301
PANWAR Mohammad Alam Liberal Democrat 134
RAHMAN Luthfur Labour Party Candidate 2754

Miles Platting and Newton Heath Ward

Turnout: 25.76%

Surname Other Names Description (if any) Votes
GRIMSHAW Carmine Labour Party Candidate 1807
LAY Jacob Green Party 145
O'CONNOR Damien Patrick Liberal Democrat 830

Moston Ward

Turnout: 30.06%

Surname Other Names Description (if any) Votes
BLACK Gareth British National Party 251
HILL BOB Independent 930
HILL H.C.H. The Conservative Party Candidate 257
MURPHY Paul Anthony Labour Party Candidate 1801
WOLFRAM Barnaby John Charles Green Party 111

Moss Side Ward

Turnout: 24.40%

Surname Other Names Description (if any) Votes
COX Alistair Labour Party Candidate 2545
GADSDEN Richard Liberal Democrats 79
LANE Richard Green Party 153
STOBART Will The Conservative Party Candidate 120
WILLIAMS Colette Claire Trade Unionists and Socialists Against Cuts 121

Northenden Ward

Turnout: 27.60%

Surname Other Names Description (if any) Votes
SHONE Fran Labour Party Candidate 1983
HARDWICK Andrew Liberal Democrat Party Candidate 405
HEATH Stephen The Conservative Party Candidate 242
CASSIDY Eugene UK Independence Party Candidate 237
GIBBINS Chris Green Party Candidate 215

Old Moat Ward

Turnout: 22%

Surname Other Names Description (if any) Votes
FENDER Andrew Henryk Labour Party Candidate 1822
HOWARD Amy Green Party 278
PRESCOTT Nicholas Austin Liberal Democrat 221
SAVAGE Nicholas The Conservative Party Candidate 139

Rusholme Ward

Turnout: 26%

Surname Other Names Description (if any) Votes
ALI Ahmed Labour Party Candidate 2100
JOHNSON James The Conservative Party Candidate 96
LAM Dane Green Party 220
MOSS Pip Independent 41
SHANNON Paul Brendan Liberal Democrat Focus Team 352

Sharston Ward

Turnout: 20.44%

Surname Other Names Description (if any) Votes
HUNT Alison Jane Green Party 91
JUDGE Tommy The Labour and Co-Operative Party Candidate 1666
MCCULLOUGH Jim Conservative Party 218
PAGE Dave Liberal Democrats 100
PRIOR Trevor Trade Unionists and Socialists Against Cuts 78
ROBERTS Dean Michael UK Independence Party 244

Woodhouse Park Ward

Turnout: 19.98%

Surname Other Names Description (if any) Votes
KIERMAN David Joseph Liberal Democrat 51
MCHUGH Stephen Conservative Party 148
MOLTENO Kathleen May Green Party 113
O'NEIL Brian Labour Party Candidate 1449
SHOTTON Pamela UK Independence Party 276

Whalley Range Ward

Turnout: x33.4%

Surname Other Names Description (if any) Votes
CANDELAND Mary Rosalind Green Party Candidate 426
GRANT John Brian Frederick Liberal Democrat 759
NASIR Amjad The Conservative Party Candidate 127
STOGIA Angeliki Labour Party Candidate 2517

Withington Ward

Turnout: 21%

Surname Other Names Description (if any) Votes
BANNISTER Laura Alice The Green Party 251
GILLARD Daniel Labour Party Candidate 1107
HOWSON James UK Independence Party 68
JONES Brendon Liberal Democrat Focus Team 862
MCHUGH Lorna The Conservative Party Candidate 88


All Legal Notices associated with the 3 May 2012 elections are available for viewing online.

 

Contents of Elections 2012 Results

  1. Results of 3 May Local Election 2012 (this page)
  2. Referendum results
     

Was this information helpful?

Was this information helpful?