Related Sites| Marchioness NSI    

FI Timetable

 

3rd October 2000

Douglas Henderson                     Master, BOWBELLE

 

4th October 2000

Edward Mitchell                            Survivor

Jonathan Davis                             Survivor

Terence Blayney                           Able seaman, BOWBELLE

 

5th October 2000

Diogo Vasconcellos                     Survivor

Robert Buckley                              Third Engineer, BOWBELLE

Christopher Griffiths                      First mate, BOWBELLE

 

 

10th October 2000

Alside Thomas                               Plant operator, Metro-Greenhams

Albert Gunning-Stevenson           Saw MARCHIONESS previously

Odette Penwarden                        Survivor

Edward Quantrill                            Able seaman, BOWBELLE

Annette Russell                              Survivor

 

 

11th October 2000

Nicholas Hastings                         Survivor

Andrew McGowan                        Mate, MARCHIONESS

Romola Pocock                            Survivor

Roohi Blake                                   Survivor

Gavin Screaton                             Survivor

 

 

12th October 2000

Lisa Burgin                                     Passenger, HURLINGHAM

Derek Whitticase                          Survivor

Jonathan Phang                            Survivor

Piers Allen                                     Survivor

Iain Philpott                                    Survivor

Malcolm Williams                          Survivor

Digenis Stephanou                       Passenger, HURLINGHAM

Adrian Walters                              Bar staff, MARCHIONESS

Clare Gregory-Smith                    Survivor

Pauline Walters                             Bar staff, MARCHIONESS

Simon Andrews                             Survivor

Andrew Sutton                               Survivor

Roy Gibbons                                  Passenger, HURLINGHAM

Robert McGuire                            Passenger, HURLINGHAM

 

16th October 2000

Dowie Jones                                 Survivor

Keith Fawkes-Underwood           Shore witness

Peter Strachan-Cowie                 Shore witness

George Williams                           Master, HURLINGHAM

Paul Williams                                Mate, HURLINGHAM

John Isemberg                              Shore witness

William Ludgrove                         Director, Tidal Cruises Ltd

 

17th October 2000

Anthony Kenny                              Shore witness

 

18thOctober 2000

Kenneth Dwan                              Director, Tidal Cruises Ltd

William Brittan                              Skipper, Thames Cruises Ltd

  

19th October 2000

Stephen Woollacott                     Skipper, Thames Cruises Ltd

Robert Samuel                             Director, South Coast Shipping etc

 

20th October 2000

Alan Smith                                    Senior Superintendent, South Coast Shipping

Robert Niven                                Master, East Coast Aggregates Ltd

Peter Dutton                                 Master, East Coast Aggregates Ltd

 

23rd October 2000

John Ornsby                                 Director, South Coast Shipping etc

Alan Fairney                                 Supít Engineer, South Coast Shipping

Jan Lorentzen                              Master, ROYAL PRINCESS

Julius Stevens                              HR Director, RMC Group

 

24th October 2000

Brian Darwell Marine                 Manager, South Coast Shipping

William Girvin                             Able seaman, South Coast Shipping

Cecil Creber                               Chief Surveyor, Dept. of Transport

 

26th October 2000

John Shone                                Deputy Surveyor General (A)                   

Peter Nicholls                            Chief Surveyor, Dept. of Transport         

Brian Mears                               Surveyor, Department of Transport         

 

27th October 2000

Roger Clipsham                        Surveyor, Department of Transport

James de Coverley                   Deputy Chief Inspector, MAIB

John Cooper                              Divisional Managing Director, RMC Group

Gordon Thompson                    Surveyor General, Department of Transport

Brian Vale                                  Principal Nautical Surveyor, Dept. of Transport

Brian Drew                                Senior Ship Surveyor, Dept. of Transport

 

30th October 2000

Gordon Varney                         Chief Harbour Master, PLA                 

 

31st October 2000

Abul Ahmed                              Principal Marine Surveyor, Department of Transport

Robert Holstead                       Chief Surveyor, Department of Transport

John Currie                               Duty officer, TNS Woolwich

Anthony Oxtoby                        Radio officer, TNS Woolwich

 

1st November 2000

Norman Wooldridge                Leading Fireman, i/c DELL QUAY DORY

Anthony Speed                        Commander, Metropolitan Police

 

2nd November 2000

Michael Allen                           Superintendent, Metropolitan Police

 

3rd November 2000

Andrew Burley                         Alternate master, BOWBELLE

 

6th November 2000

P Owen                                     Ready Mixed Concrete Managing Director

Dr Edward H Oakley               Expert Witness

 

9th November 2000

Professor Hindmarsh              Expert Witness

Professor Forrest                    Expert Witness

Professor File                          Expert Witness

 

23rd November 2000

Final Submissions