This snapshot, taken on
07/08/2007
, shows web content acquired for preservation by The National Archives. External links, forms and search may not work in archived websites and contact details are likely to be out of date.
 
 
The UK Government Web Archive does not use cookies but some may be left in your browser from archived websites.
 

Malcolm Wicks MP

Minister of State for Energy

Malcolm Wicks MP, Minister of State for Energy

Portfolio

  • Energy policy
  • Sustainability & the environment
  • Security of energy supply
  • Fuel poverty
  • Nuclear security
  • WEEE Directive
  • Coal Health Claims Unit
  • Asbestos claims
  • Shareholder Executive: Energy portfolio
  • Export Controls
  • ECGD

Biography

Malcolm Wicks was appointed Minister of State for Energy on 29 June 2007.

Mr Wicks was previously Minister of State for Science and Innovation (November 2006 to June 2007) and, before that, Minister of State for Energy (May 2005 to November 2006) at the Department of Trade and Industry.

Before joining DTI, Mr Wicks was Minister of State for Pensions (June 2003 - May 2005) and Parliamentary Under Secretary of State for Work (June 2001 - June 2003) at the Department for Work and Pensions and Parliamentary Under Secretary of State for Lifelong Learning at the Department for Education and Employment (appointed July 1999). Mr Wicks was the Chairman of the Education Select Committee from 1998 until his appointment as a Minister. He has been Member of Parliament for Croydon North since 1992.

Mr Wicks was educated at North West London Polytechnic and the London School of Economics. Between 1974 and 1977, he was a university lecturer and from 1968 to 1974 a social policy analyst at the Home Office. He was Director of the Family Policy Studies Centre before entering Parliament. He is the author of several books and reports on aspects of the welfare state.

Mr Wicks has been a member of the Social Security Select Committee. His Private Member's Bill, now the Carers' (Recognition and Services Act), came into force in April 1996. From 1995 Mr Wicks was the Opposition spokesperson on social security.

Mr Wicks is married with three children. His recreations are music, walking and gardening.

Ministers Speeches